Dom Development to jedna z czołowych firm deweloperskich w Polsce, działająca głównie na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Spółka powstała w 1996 roku i zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2006 roku.
Firma specjalizuje się w budowie i sprzedaży mieszkań, apartamentów oraz domów jednorodzinnych, głównie w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie.
W kontekście inwestycyjnym, Dom Development regularnie wypłaca dywidendy, co czyni go atrakcyjnym dla inwestorów poszukujących stabilnych spółek dywidendowych. Spółka ma stabilną pozycję na polskim rynku nieruchomości, korzystając w ostatnich latach z rosnącego popytu na mieszkania, zwłaszcza w dużych miastach.
Spis treści
TOP 5 deweloperów nieruchomościowych z GPW wg kapitalizacji (listopad 24)
- Dom Development – 5,01 mld zł
- Orco Group – 3,60 mld zł
- Develia – 2,65 mld zł
- GTC – 2,45 mld zł
- Atal – 2,23 mld zł

Oferta
Oferta jest rozbudowana i obejmuje zarówno najatrakcyjniejsze lokalizacje, jak również te nieco bardziej oddalone od centrum. Nie licząc typowo turystycznych miejscowości, deweloper ma ekspozycję na ośrodki, gdzie ceny nieruchomości są najwyższe w Polsce.
Oto aktualne opcje mieszkań oferowane przez Dom Development w czterech miastach Polski (przykładowe oferty ze strony www.domd.pl zawierające ceny z m2).
Sprzedaż lokali



Segmentacja wartości sprzedaży
W 2023 roku, 82% sprzedanych lokali przekraczało wartość 500 tyś zł.

Średnia wartość transakcji

Bank ziemii
Bank ziemi (zapas działek pod inwestycje) na koniec 2023 roku umożliwiał wybudowanie około 20 tyś lokali. W odniesieniu do roku 2022, grupa odnotowała wzrost o 15% w tym elemencie, który jest kluczowy dla dewelopera z kilku powodów:
- Kontrola nad projektami – posiadanie ziemi pozwala na planowanie i zmiany decyzji. Deweloper z bankiem ziemi może elastycznie weryfikować i dostosowywać swoje projekty do organów podatkowych oraz aktualnej sytuacji na rynku.
- Stabilność kosztowa – zapas gruntów chroni dewelopera przed wzrostem cen co daje możliwość przewidywania kosztów realizacji i umożliwia uniknięcia ponoszenia wyższych kosztów związanych z kupnem ziemi w okresie, gdy ceny są wygórowane. Daje to również lepszą pozycję negocjacyjną z wykonawcami i partnerami.
- Przewaga nad konkurencją – posiadanie ziemi w atrakcyjnych lokalizacjach daje przewagę nad firmami, które nie mają zapasów gruntów.
- Planowanie długoterminowo – bank ziemi umożliwia planowanie na wiele lat do przodu i rozwija rozwój w określonym obszarze.

Dalsza część analizy
Całą analizę możesz otrzymać bezpośrednio na swój adres mailowy, który możesz podać w okienku poniżej.
Zastrzeżenia prawne
Prezentowane treści mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani badań inwestycyjnych w rozumieniu art. 36 Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Autor oraz podmiot rozpowszechniający nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu te treści.
Informujemy, że inwestowanie na rynkach finansowych może wiązać się z istotnym poziomem ryzyka i wystąpienia znacznych strat zainwestowanych środków finansowych. Ze szczególną rozwagą należy traktować instrumenty finansowe oparte na depozycie zabezpieczającym.
Należy mieć również na uwadze, że historyczne wyniki nie stanowią gwarancji, że przyszłe rezultaty będą podobne.