W. P. Carey (WPC) to jeden z największych i najbardziej zdywersyfikowanych net lease REIT założony w 1973, który posiada w swoim portfolio 1336 nieruchomości o łącznej powierzchni 157 milionów stóp kwadratowych. WPC posiada nieruchomości w 24 krajach – głównie w USA – 727 nieruchomości, które odpowiada za 63,1% przychodów spółki. Nieruchomości w Europie odpowiadają za 34,9% przychodów – pięć krajów w Europie odpowiada za więcej niż 4% przychodów – są to Wielka Brytania, Niemcy, Polska, Hiszpania i Holandia:
W. P. Carey jest REITem bardzo dobrze zdywersyfikowanym pod względem geograficznym, tak samo wygląda to patrząc na segmenty działalności najemców:
Co ważne ponad 99% umów najmu posiada umowne podwyżki czynszów w tym 58% powiązanych jest z inflacją:
Z punktu widzenia rosnącej na całym świecie inflacji, która już wśród wielu głosów może pozostać z nami na dłużej – to właśnie struktura zawieranych umów sprawia, że WPC jest w tej chwili jednym z najciekawszych REITów. W podobnym tonie po wynikach za pierwszy kwartał wypowiadał się CEO WPC Jason E. Fox:
Turning now to the more meaningful impact that inflation is having on our rents. We continue to believe we’re better positioned than any other net lease REIT to capture higher inflation through rent growth. Is 58% of our ABR having rent escalations tied to CPI. On an ABR basis, 40% of our assets with rent increases tied to CPI went through scheduled rent increases during the first quarter with an average increase of 4.5%.
Jason E. Fox
Wzrost ABR w poszczególnych kwartałach dla WPC:
Z punktu widzenia jednego z najistotniejszych wskaźników brak pod uwagę przy analizowaniu REITów – Occupancy, również wygląda to bardzo korzystnie:
Spółka płaci rosnącą dywidendę od 1998 roku:
CEO wypowiedział się również w kwestii wpływu na działalność spółki konfliktu na Ukrainie:
And of course, if inflation expectations continue to move higher and for longer, we would expect to capture additional upside. Lastly, we're closely tracking an implication of the war in Ukraine, both in terms of potential impacts on our tenants and the transaction market. From a portfolio perspective, we have very limited assets in Eastern Europe, which are entirely within NATO countries, and we have no properties in Ukraine itself or Russia for that matter.
Within Eastern Europe, our assets are largely in Poland, primarily OBI, one of Europe's largest yourself operators and a strong German-based multinational credit. To date, we've not really seen any impacts on our tenants' ability to pay rent, stemming from the Ukraine conflict either in Eastern Europe or Europe more broadly, whether from higher energy prices or supply chain disruptions.
During the first quarter, we collected over 99.7% of rent due for the portfolio overall and 99.9% for Europe. Similarly, we have not yet seen any meaningful impacts on transaction activity in Europe.
Jason E. Fox
Patrząc na podstawowe parametry biznesowe WPC prezentuje się dobrze. Przychody ze sprzedaży rosną za ostatnie pięć lat średniorocznie o 11,49%, EBITDA i CFO to wzrosty odpowiednio o 7,46% oraz 17,61%. Inaczej jednak sprawy mają się gdy spojrzymy na FFO i AFFO przeliczane na jedną akcje. W związku z tym, że REITy zobligowane są wypłacać 90% zysków przed opodatkowaniem, emitują one duże ilości akcji. FFO rosło średniorocznie o 4,78% a AFFO o 5,68% – jest to tempo wyższe od tempa wzrostu dywidendy, które wynosi skromne 0,84%.
Spółka po wynikach za pierwszy kwartał podniosła oczekiwania co do poziomu FFO na koniec 2022 roku do przedziału 5,18-5,30 USD na akcję – wcześniejsze oczekiwania analityków 4,97 USD. Poniższe prognozy analityków zakłada stabilny wzrost FFO w ciągu najbliższych trzech lat. Wszystkie ostatnie rewizje, które miały miejsce są rewizjami podnoszące oczekiwania analityków:
W. P. Carey (WPC) to REIT, który udowodnił swoją stabilność podczas pandemii COVID-19. Spółka należy do podmiotów, które powinny stabilizować nasz portfel (ze względu na niższy od indeksu współczynnik beta) oraz w kolejnych latach dzielić się z nami rosnącą dywidendą. Bardzo istotną przewagą WPC jest struktura umów, która uwzględnia wpływ inflacji.
Prezentowane treści mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani badań inwestycyjnych w rozumieniu art. 36 Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Autor oraz podmiot rozpowszechniający nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu te treści.
Informujemy, że inwestowanie na rynkach finansowych może wiązać się z istotnym poziomem ryzyka i wystąpienia znacznych strat zainwestowanych środków finansowych. Ze szczególną rozwagą należy traktować instrumenty finansowe oparte na depozycie zabezpieczającym.
Należy mieć również na uwadze, że historyczne wyniki nie stanowią gwarancji, że przyszłe rezultaty będą podobne.